Włóczki poliestrowe są bardzo praktyczne i powszechnie wykorzystywane, zarówno w szydełkowaniu, jak i dzierganiu. Poliester jest materiałem posiadającym szereg zalet, obok których nie da się przejść obojętnie. Ze względu na jego praktyczność, można go użyć do wykonania wielu przedmiotów użytku codziennego. Włóczki poliestrowe mogą być alternatywą dla tych wykonanych z wełny czy bawełny. Mają przepiękne kolory i bardzo często posiadają certyfikaty OEKO-TEX. Czym zatem są włóczki poliestrowe? Jakie są ich zalety? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Poliester jest włóknem syntetycznym, wytwarzanym w różnych procesach technologii chemicznej z polimerów, które nie występują w przyrodzie. Jest więc całkowicie stworzony przez człowieka. Ma właściwości podobne do bawełny, jest wytrzymały, elastyczny i przyjazny środowisku naturalnemu, a poza tym łatwo i wygodnie się z nim pracuje, nawet przez dłuższy czas. Jest mało przewiewny, dlatego nie poleca się wykorzystywania go do produkcji letniej odzieży, ale za to doskonale sprawdza się w tworzeniu odzieży wierzchniej na wietrzne i deszczowe dni. Cechuje się lekkością, szybko schnie, ma wysoką sprężystość oraz odporność na ataki moli, pleśni i grzybów, a co za tym idzie stanowi doskonały wybór dla osób z alergią lub wrażliwą skórą. Często można spotkać kombinację poliestru z bawełną, dającą mu odpowiednią wytrzymałość. Charakterystyczne dla poliestru jest to, że jest łatwopalny i łatwo się topi, a więc nie należy go prasować, bo zaczyna się brzydko błyszczeć i traci swoje właściwości.
Włóczki poliestrowe są materiałem o wielu niekwestionowanych zaletach. Lekkie, wytrzymałe i sprężyste zaskakują oryginalnym wyglądem i są odporne na gniecenie. W dotyku dają przyjemny efekt pluszu, czy też futerka i doskonale sprawdzą się w połączeniu z włóczką o innym składzie. Idealnie nadają się do wyrobu produktów dla dzieci, takich jak kocyki, poduszki, śpiworki i zabawki. Przydatną cechą tkanin wykonanych z włóczek poliestrowych jest ich niehigroskopijność. Oznacza to, że nie wchłaniają wody i dzięki temu są w wysokim stopniu odporne na plamy, więc można je rzadziej prać, a jedynie wytrzepywać z kurzu lub przecierać wilgotną szmatką.