wloczkium.pl - szydełka, włóczki, rękodzieła

Strona główna / Do czego wykorzystuje się włóczki akrylowe?

Do czego wykorzystuje się włóczki akrylowe?

W przypadku robótek ręcznych podstawą udanej kompozycji jest dobór materiałów. Sznurki, włóczki, czy też akcesoria muszą być dobrane do sposobu użytkowania danego wyrobu. W przypadku włóczki do wyboru mamy zarówno wełnę bawełnę, jak i akryl. Do czego jest on wykorzystywany?

Co to jest akryl?

Akryl to odpowiednik wełny, zwykle łączony jest z innego rodzaju włóknami jak np. bawełna, zwiększając jej odporność na ścieranie, tworząc gęste sploty sprzyja utrzymywaniu ciepła. Zwykle wykorzystuje się go do produkcji swetrów zimowych, czapek, szalików, rękawiczek i innego rodzaju ciepłych ubrań. W porównaniu z wełną jest to o wiele tańszy wyrób stąd tak duża jego popularność.

Mimo wspomnianych zalet gros osób nie lubi ubrań opartych na włóknach akrylowych zarzucając im słabą cyrkulację powietrza. Jednak tę podstawową wadę łatwo zmienić w zaletę, odpowiednio dobierając ich zastosowanie. Włóczki akrylowe są za to niezastąpione w przypadku wykonywania ręcznych ozdób, maskotek, przedmiotów użytkowych.

Dlaczego warto stosować akryl w robótkach ręcznych?

Wszelkiego rodzaju koszyczki, donice czy chodniki wykonane z włóknami akrylowymi będą zachowywały swą formę, a dzięki dostępności dużej ilości kolorów staną się idealnym uzupełnieniem wielu aranżacji wnętrz. Jeśli chcemy nosić ubrania z akrylu, lepiej postawić tak jak wspominaliśmy wyżej na akcesoria odzieżowe zewnętrzne w postaci nakryć głowy i szalików, najlepiej dwuwarstwowych, gdyż sam w sobie może elektryzować włosy. Wykonane z niego ubrania można nosić bez strachu, że wywoła on alergię, czy też podrażnienia skórne. Dzięki sprężystości włókien akryl nie odkształca się i nie gniecie, dlatego dobrze prezentuje się przez cały dzień. Dobrym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego słabym przewiewem powietrza będzie wybieranie włóczki naturalnej z dodatkiem akrylu, który zwiększy jej wytrzymałość na odkształcenia zachowując jednocześnie optymalne parametry oddychalności wykonanej odzieży.