wloczkium.pl - szydełka, włóczki, rękodzieła
Strona główna / Jakie są rodzaje i zastosowanie szydełek tunezyjskich?

Jakie są rodzaje i zastosowanie szydełek tunezyjskich?

W świadomości wielu ludzi szydełkowanie stanowi zajęcie kojarzone przede wszystkim z osobami starszymi, tworzącymi jesienią długie szaliki i gryzące, wełniane swetry. Jest to jednak krzywdzący stereotyp, a dzisiejsze możliwości i dostępne materiały sprawiają, że szydełkowanie to idealna pasja, którą można realizować w bezpiecznym, domowym zaciszu. Robótki ręczne pozwalają, chociażby zdystansować się od problemów dnia codziennego, dają możliwość autoekspresji i są niepowtarzalną okazją, by pobawić się formą, co przypadnie do gustu osobom z praktycznie każdego przedziału wiekowego. Ponadto własnoręczne wykonane przedmioty, oprócz przyjemności z samej pracy, mogą dawać mnóstwo satysfakcji z uzyskanych efektów. Wystarczy jedynie odrobina wiedzy oraz chęci, aby poznawać nowinki związane z szydełkowaniem i dostosowywać je do własnych projektów.

Czym jest szydełko tunezyjskie?

Jedną z niezwykle interesujących odmian tradycyjnego szydełkowania jest szydełkowanie tunezyjskie. Stanowi połączenie dwóch technik – szydełkowania i robótek na drutach – a podstawą tworzenia splotu jest prosty łańcuszek. Do opanowania tej techniki niezbędny jest zakup odpowiedniego narzędzia, czyli szydełka tunezyjskiego, określanego również mianem szydełka afgańskiego. Szydełka tunezyjskie różnią się nieco od zwykłych szydełek, ponieważ na ogół są od nich dłuższe i kończą się stoperem lub gałką. Dodatkowo nie mają uchwytu na kciuk ani grubszego trzonka, dzięki czemu można na nie nawijać dużo oczek naraz i dziergać bardzo zwarte dzianiny, do złudzenia przypominające te tkane. Cena szydełek tunezyjskich praktycznie nie różni się od tych zwykłych, a ich zestaw z pewnością będzie miłym dodatkiem do rozwoju własnego warsztatu.

Rodzaje szydełek tunezyjskich

  • Szydełko tunezyjskie z gałką

Ten rodzaj szydełka to świetny punkt startowy dla osób, które dopiero uczą się szydełkowania tunezyjskiego. Wygląda niemal tak samo jak klasyczne szydełko, jednak jest od niego dłuższe, a zatem może pomieścić znacznie większą liczbę oczek – daje to mnóstwo swobody przy pracy. Umocowana na końcu gałka służy natomiast do tego, aby zapobiec zsunięciu się splotu z szydełka.

  • Szydełko tunezyjskie dwustronne

Niektóre tunezyjskie szydełka są zaopatrzone w haczyki na obu końcach – wynika to z faktu, że ten rodzaj szydełka jest najczęściej stosowany do tzw. szydełkowania na okrągło. Na rynku dostępne są modele szydełek, w których obie główki wskazują ten sam kierunek oraz takie, gdzie są one obrócone w inne strony. Żadna z opcji nie jest tą domyślną, dlatego warto sprawdzić samodzielnie, które rozwiązanie bardziej pasuje do charakteru naszych robótek.

  • Szydełko tunezyjskie z żyłką

Jeśli planujemy wykonywać duże robótki, warto wypróbować ten rodzaj szydełka. Jest ono podobne do podstawowego typu szydełka tunezyjskiego, ale dodatkowo zostało zaopatrzone w elastyczną żyłkę zakończoną gałką. Elastyczna linka umożliwia podtrzymywanie wielu oczek naraz, aby tworzyć bardzo szerokie projekty, takie jak np. koce czy narzuty. Gdyby porównywalną długość miało osiągnąć samo szydełko, byłoby niezwykle trudne w obsłudze. Z żyłką praca staje się jednak o wiele przyjemniejsza.

  • Dwustronne szydełka tunezyjskich na żyłce

Zestaw szydełek połączonych żyłką jest alternatywą dla szydełka dwustronnego. Składa się z dwóch pojedynczych szydełek, które zamiast być zakończone haczykami lub gałkami, zespolono ze sobą przy użyciu elastycznej linki (często można też dowolnie modyfikować jej długość). Służy do tych samych robótek co szydełko dwustronne, tylko w zwiększonej skali.

Co można wyczarować z użyciem szydełek tunezyjskich?

Szydełko tunezyjskie było przez pewien czas uznawane za swego rodzaju niszę, jednak w ostatnich latach zaczęło zyskiwać na popularności, dlatego obecnie nie ma już większych problemów ze znalezieniem odpowiednich akcesoriów w sklepach stacjonarnych i internetowych. A jest się czym zainteresować. Szydełkowanie tunezyjskie to wszechstronna technika, która pozwala tworzyć dzianiny w nieco innym stylu niż przy użyciu zwykłego szydełka. Szacuje się, że łącznie istnieje ponad 400 fantastycznych, różnorodnych tunezyjskich ściegów szydełkowych. Bazujące na nich robótki są zwykle nieco mniej rozciągliwe i znacznie grubsze niż tradycyjnie, co powoduje, że szydełko tunezyjskie ​​idealnie sprawdza się do tworzenia atrakcyjnych zimowych dzianin – koców, poszewek na poduszki, narzut, dywaników, czapek i szalików, swetrów czy serwet – choć niekoniecznie do drobniejszych artykułów, takich jak np. odzież dziecięca. Dodatkową korzyścią jest to, że wykonywanie robótek na szydełku tunezyjskim jest nieco szybsze niż tradycyjne szydełkowanie i około dwa razy sprawniejsze niż praca na drutach.