Istnieje wiele rodzajów hobby, które pomagają spędzać wolny czas. Jedni najbardziej lubią czytać, inni uprawiać ogródek, a jeszcze inni strzelać do tarczy. Interesującym pomysłem na spędzanie wolnych chwil są jednak także robótki ręczne. Mają one tę zaletę, że można się nimi zajmować w zaciszu domu czy mieszkania, niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. A ponadto oferują one wielość metod i przyrządów.
Jednymi z materiałów najczęściej wykorzystywanych do robótek ręcznych są tak zwane włóczki. To po prostu przędza, która wykonywana jest z różnego rodzaju surowców. Najlepszą jakość ma ona wtedy, gdy robiona jest z wełny czy z bawełny. Gorsza jest natomiast wtedy, gdy powstaje z tworzyw syntetycznych. Jak widać, natura zawsze górą.
Istnieją oczywiście włóczki czyste, które wykonywane są tylko z jednego rodzaju materiału, na przykład tylko z wełny albo tylko z bawełny. Trzeba też jednak powiedzieć, że są wśród nich i takie, które są mieszankami różnych surowców. A dzięki połączeniu wielu środków da się uzyskać nową jakość, która pozwala na szersze zastosowanie.
Rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji jest więc jednym z czynników służących do rozróżniania włóczek. A czy surowce te da się dzielić pod innym kątem? Niewątpliwie tak. Poszczególne włóczki różnią się bowiem od siebie między innymi kolorem i grubością. A oba te parametry trzeba odpowiednio dopasować, żeby wykonać dokładnie to, czego się chce.
Kolorystyczna rozpiętość włóczek jest naprawdę szeroka. Dzięki temu da się znaleźć barwę na każdą okazję. Zarówno taką, która pozwoli przygotować kolorowy sweter, jak i taką, dzięki której powstaną eleganckie rękawiczki. Grubość włóczki wpływa natomiast na to, jak ciepła jest odzież czy innego rodzaju elementy uzyskiwane w trakcie robótek ręcznych. Podsumowując, rodzajów włóczek jest tyle, żeby spokojnie wystarczyły do realizacji wszystkich tych celów, do których są przeznaczone.